Cestovanie po Srí Lanke bez cestovky

Autor: Dominika Hagarova | 3.7.2016 o 14:40 | Karma článku: 8,57 | Prečítané:  3230x

Nie je to tak dávno, čo sme si 12 členná skupina bookli letenky na Srí Lanku. Keďže hotelové rezorty obchádzame zďaleka, rozhodli sme sa zorganizovať si výlet bez cestovky. 

A môžeme potvrdiť, že Srí Lanka nie je len o vylihovaní na pláži a jazde na slonoch! Pre tých, čo plánujú výlet tu sú pomocné tipy na stiahnutie zdarma

14 dní na Ceylone

Ak si niekto myslí, že 14 dní nebude mať čo robiť na ostrove, tak sa mýli. Aj v našej skupine boli zo začiatku podobné ohlasy. Na konci si však všetci len vzdychli, že by sa ešte pár dní zišlo. Plánovanie vo veľkom ovplyvňuje monzúnové obdobie, pretože každá časť Srí Lanky ho má inokedy. Ale naším cieľom šunky váľať nebolo, a tak sme sezónu veľmi neriešili. Rozhodli sme sa preto spojiť kultúru s prírodou a vytvorili sme si okruh, ktorý nám nedovolil dva týždne poriadne vyfúknuť. 

 

Vodičák nechaj doma!

Na Srí Lanke sa neoplatí šoférovať, lebo sa buď stratíte, narazíte alebo Vám buchnú nervy. Aj my sme mali najprv veľké oči, ale nakoniec sme sa rozhodli pre šoféra a urobili sme viac ako dobre. Náš malý šofér Sheriff bol maskotom výletu.  Podľa jeho slov to bola bláznivá zmena po jeho obvyklých dubajských klientoch. Keď naša posádka zbadala bláznivú premávku, veru si všetci vyfúkli že v tom chaose šoférovať nemusia. Náš šofér, hoci ho bolo ledva vidieť spoza volantu, bral túto jazdu akoby sa nechumelilo. Na Srí Lanke sa dá celkom dobre cestovať aj miestnou dopravou, ale v tom prípade je človek časovo aj miestne obmedzovaný. A to si naša veľká skupina dovoliť nemohla.

Ubytovanie v džungli

Ubytovať sa čo najviac v prírode bola podmienka našej výpravy. A aj sa nám to podarilo. Miestami sme mysleli, že nás šofér v strede divočiny vysadí a nechá ísť pešo. Po západe slnka sa odľahlá cesta stávala koridorom divých slonov. Odporučili nám preto, aby sme sa na ubytovanie dostavili pred zotmením. Samozrejme, slnko už dávno zapadlo, keď sme sa tam dostali. Čerstvo „zamínovaná“ cestička od slonov bola dôkazom, že sme ich len tesne minuli a dusno v aute by sa dalo krájať. Nebolo väčšej radosti, ako keď sa po hodine jazdy pred nami objavilo osvietené jazero a domčeky v stromoch. A keď nás ráno budili opice, ktoré nechápavo na nás pozerali spoza postele, viac sa nikomu z tohto raja na zemi odísť nechcelo.

Ochutnávka miestnych šmakotín

K cestovaniu patrí aj ochutnávka miestnych jedál. Smelo do toho, nebojte sa, že Srí Lanka je menej rozvinutá krajina. Hoci má nižší hygienický štandard, dá sa to zvládnuť bez väčších problémov. Domáca pálenka, nevyhnutná výbava každého Slováka, v našom prípade splnila účel. Keďže sme bývali väčšinou v alternatívnych ubytovaniach, stravovali sme sa v lokálnych reštauráciách a u miestnych ľudí.

Problém bol akurát v tom, že lokálni ľudia milujú štipľavé pokrmy. Vtedy treba na to myslieť, aby ste si náhodou nevedomky nepretreli oči, ak jete rukami.  Keďže bol program nabitý a na spánok veľa času nebolo, zažiadala sa nám káva. Uvarili nám ju milí prevádzkovatelia malinkého stánku popri ceste, len ju podľa zvykov až príliš presladili cukrom. A tak sme to druhýkrát naozaj radšej poistili presláveným Ceylonským čajom.

Surf, yoga a oddych

Jasné, ísť na Srí Lanku a nestráviť pár dní na pláži by nebolo to pravé orechové. A tak sme sa rozhodli zakotviť na obľúbenej surferskej pláži. Dopredu sme si zabezpečili ubytovanie na samote. Keďže sme tam plánovali pobudnúť tri dni, nechceli sme sa o miesta na pláži pretekať s ostatnými turistami. Úsmevy nám sklesli, keď šofér zastal uprostred najväčšieho turistického ruchu so slovami: „Tu je vaše ubytko!“ A to veru malo od sľubovaného surferského ubytovania v domčekoch na opustenej pláži ozaj ďaleko.

Majiteľ však vybehol s úsmevom a dal nám inštrukcie k sľubovanému miestu. Okrem nás bolo na pláži asi len nejakých 5 ľudí. Na obed sme si pochutnávali na morských príšerách vylovených domácimi pred domčekmi, pávy behali po okolí  a nám sa splnila predstava sľubovaných divokých pláží z cestopisov.

Srí Lanka je nádherná, len musíš objaviť správne miesta

Ako milovníci prírody sme návšteve prepchatých pamiatok dali dva dni a radšej sme sa presunuli do zelených častí Ceylonu. Scénická jazda vlakom nám zobrala celý deň a väčšinu cesty sme presedeli s úžasom v otvorených dverách. Výhľad na čajové plantáže, ktoré sa striedali s výškovými prechodmi krajinou a lesmi dali za pravdu slovám Marca Pola, že Srí Lanka patrí k najkrajším ostrovom na svete.

Stretla som sa však s mnohými názormi, že na Srí Lanke cestovatelia nenašli tú autenticitu, čo čakali. Turistami prepchaté pamiatky, otravní domáci s predmetmi čo silou mocou predávali, miesta komerčne upravené práve pre turistov. Áno, aj to všetko tam je. Človek preto musí viac pátrať, aby sa dostal na miesta, kde bude mať naozaj pocit pravej Srí Lanky. Ale ten výsledok potom stojí za to!

Rada na záver: Ak sa chystáte na Srí Lanku, určite si stiahnite túto praktickú príručku ZADARMO! V nej nájdete potrebné informácie pokope o vízovom procese, údajoch o doprave, monzúne, hygiene a chorobách, ubytovaní atď. A k tomu príklad 14 dňového poznávacieho výletu! 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?